ekoHOUSE

Zbudujemy Twoje miejsce na ziemi...
  · O firmie
  · Zalety technologii
  · Zalety współpracy
  · EKO-HOUSE zaskakuje
  · Standardy wykończenia
    cennik
  · Opis systemu
  · Dla deweloperów
  · Kontakt
 

 

Opis systemu

1.TECHNOLOGIA

Dla ułatwienia, opisując tę technologię używamy sformułowania „technologia szkieletowa”, która często jest w Polsce kojarzona z technologią kanadyjską. Jest w tym sformułowaniu dużo racji, ponieważ technologia kanadyjska dotarła do nas jako pierwsza stanowiąc alternatywę dla budownictwa murowanego. W swoich założeniach technologia kanadyjska opiera się na przygotowaniu już na placu budowy właśnie szkieletu drewnianego i potem stopniowe obudowywanie go kolejnymi warstwami – ocieplającymi, konstrukcyjnymi czy wykończeniowymi.

Technologia, którą dla uproszczenia nazywamy szkieletową, funkcjonuje w naszej firmie pod nazwą handlową EKO-HOUSE. Technologia szkieletowa EKO-HOUSE różni się zdecydowanie w swoich założeniach od technologii kanadyjskiej, ponieważ ów szkielet powstaje w fabryce (pod dachem – niezależnie od warunków pogodowych) i również tam następuje prefabrykacja, czyli obudowanie szkieletu drewnianego złożonego z belek konstrukcyjnych wszystkimi niezbędnymi w tej technologii warstwami, czyli:

  • warstwą termiczno – akustyczną, tj. wełną mineralną lub innym materiałem ocieplająco – wygłuszającym (od środka)
  • wielkoformatowymi płytami konstrukcyjnymi OSB3 – na zewnątrz szkieletu
  • warstwą izolacyjno- termiczną – styropian lub wełna mineralna (od zewnątrz)
  • warstwą paroizolacyjną (od wewnątrz)
  • warstwą wykończeniową – płyta gipsowo–kartonowa (od wewnątrz) oraz przygotowanie warstwy kleju z siatką pod tynk dekoracyjny (od zewnątrz)

Technologia szkieletowa EKO-HOUSE bazuje na rozwiązaniach niemieckich i skandynawskich przejmując od nich najlepsze wzorce. Domy zbudowane w technologii szkieletowej określa się również mianem:

  • domów z elementów warstwowych
  • domów gotowych z elementów prefabrykowanych
  • domów na bazie ciężkiego szkieletu niemieckiego
  • domów skandynawskich
  • domów o samonośnej konstrukcji warstwowej

Dla uproszczenia przyjmijmy, że tę technologię będziemy nazywać technologią EKO-HOUSE lub szkieletową.

2. Dom w technologii EKO-HOUSE - rozsądna alternatywa

Podstawowym założeniem oferty budowania domów w tej technologii jest stworzenie alternatywy do zakupu gotowego domu u dewelopera czy też dla budowy domu systemem gospodarczym. Dom w technologii szkieletowej jest też bardzo rozsądną alternatywą w stosunku do zakupu mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.
Z reguły cena mieszkania jest równa cenie domu o dwa razy większej powierzchni użytkowej wraz z działką.
Przy wyborze technologii EKO-HOUSE inwestor ma praktycznie nieograniczone możliwości decyzyjne co do wyglądu domu i jego funkcjonalności, nie mówiąc już o niższej cenie.

Oferta realizacji domów na działce u klienta obejmuje budowę w czterech standardach: MINI, OPTI, MAXI I SUPREME EKO-HOUSE. Domy prefabrykowane budowane są w oparciu o najlepsze niemieckie i skandynawskie standardy jakościowe dla domów z elementów warstwowych o konstrukcji drewnianej szkieletowej (WOODEN FRAME HOUSES).

3. Najważniejsze atuty technologii EKO-HOUSE to:

  • do 30% taniej w zakupie - dokładnie określone i bardzo atrakcyjne
    w porównaniu do cen rynkowych koszty realizacji budynku
  • do 70% taniej w eksploatacji -  niższe koszty użytkowania przyszłego domu - dzięki proponowanej technologii gwarantujemy Klientom bardzo dobre parametry cieplne całego budynku
  • czas realizacji inwestycji do 4 miesięcy
  • najwyższa jakość realizacji
  • wybór domu z bogatej oferty ponad 6000 projektów na rynku polskim, jak również możliwość przygotowania przez firmę EKO-HOUSE dowolnego projektu indywidualnego oraz wprowadzania zmian do projektu wg indywidualnych preferencji inwestora.

Realizując budowę domu, dbamy przede wszystkim o jakość, solidność zastosowanych rozwiązań, a także o to, aby nasze domy szkieletowe były wygodne i ekonomiczne w eksploatacji.

Uwaga!
Decydując się na budowę domu szkieletowego w ramach technologii EKO-HOUSE koszty zakupu projektu domu oraz adaptacji projektu pokrywa firma EKO-HOUSE.

Jak to działa?

Gotowe ściany zewnętrzne i wewnętrzne powstają w fabryce, w warunkach niezależnych od pogody. Następnie zostają dźwigiem załadowane na samochód ciężarowy (TIR) i zawiezione na plac budowy. Na placu budowy kolejny dźwig wyładowuje poszczególne elementy i od razu układa je w odpowiednich miejscach – zgodnie z położeniem ścian fundamentowych. Dalej pracownicy ekipy montażowej kotwią je do fundamentów za pomocą specjalnych śrub (kotew) o długości 26 cm i średnicy 1,2 cm przytwierdzając do taśm stalowych BMF, które stanowią dodatkowe wzmocnienie całej konstrukcji. W fundamentach są nawiercane otwory pod kotwy, w zależności od wymagań projektu – nawet na głębokość do 32 cm, a po zamocowaniu śrub otwory te są zalewane dwuskładnikową żywicą epoksydową, która po wyschnięciu ma twardość większą niż beton. Takie przymocowanie ścian do fundamentów gwarantuje, że cała konstrukcja budynku jest bardzo sztywna, a przez to trwała, co gwarantuje jej odporność na działania różnych czynników atmosferycznych – np. silnego wiatru. Na postawione ściany nadbudowuje się konstrukcję stropu oraz stawia się dach.

W ciągu zaledwie kilku tygodni powstaje zamknięta bryła budynku wraz z oknami, kominem, dachem i wykończonymi elewacjami. Inwestor może zakupić dom właśnie w takiej postaci (MAXI EKO-HOUSE), decydując się na samodzielne wykończenie wnętrz, ale może również wybrać wersję realizacyjną "pod klucz" SUPREME EKO-HOUSE, to znaczy dom w pełni przygotowany do zamieszkania. W obu przypadkach firma udziela swoim klientom 25-letniej gwarancji na konstrukcję i 3-letniej rękojmi na zakres wykonanych robót wyszczególnionych w umowie zakupu. Każdorazowo przygotowywana jest dla Klientów oferta cenowa według podanego przez nich zakresu.

W technologii szkieletowej wykorzystuje się materiały naturalne, więc ekologiczne, co zapewnia zdrowy mikroklimat w domu. Drewno używane do zbudowania konstrukcji szkieletu jest wysuszone komorowo, czyli pozbawione wszelkich żywych organizmów oraz płynnej żywicy, która powoduje pękanie drewna, a przez to trzaski i wycieki żywicy. Identyczne drewno stosujemy do budowy więźby dachowej, więc tam też nie ma ryzyka pęknięć i trzasków, co często zdarza się w budownictwie tradycyjnym, gdzie wykorzystuje się drewno wysuszone w tradycyjny sposób lub wręcz w ogóle niewysuszone. Nie ma chyba nic bardziej drażniącego, kiedy spokojny sen w sypialni na poddaszu zakłócają nam ciągłe trzaski wysychającego drewna lub wręcz zagrożenie pęknięcia belki i uszkodzenia więźby bądź nawet zawalenia się dachu.

Konstrukcja szkieletowa jest jedną z najlżejszych technologii budownictwa i przez to zapewnia możliwość budowania nawet w bardzo trudnych warunkach gruntowych – tam gdzie nośność gruntu jest niewystarczająca lub, jeśli spadek terenu jest na tyle duży, aby postawić dom murowany. Z uwagi na to, że dom w konstrukcji szkieletowej jest kilkakrotnie lżejszy niż dom murowany, to zmniejsza koszty zarówno prac ziemnych jak i samych fundamentów, które mogą być prostsze, a więc sporo tańsze. Alternatywą dla fundamentów w konstrukcji szkieletowej domu jest wylanie zbrojonej płyty fundamentowej o grubości 20 cm, z zastosowaniem wszelkich warstw odwadniających i ocieplających. Płyta fundamentowa jest o wiele szybsza w realizacji (mniej prac ziemnych, mniej materiału), nadaje się bardziej na niestabilne podłoże oraz, co zdecydowanie najważniejsze, jest dużo tańsza.

Szczególnie ważna w budownictwie szkieletowym jest jakość wykonania – zwłaszcza ścian zewnętrznych domu. Jakość ich wykonania decyduje praktycznie o wszystkich zaletach, które wynikają z tej technologii. Poprawnie wykonana ściana powinna spełniać często wiele wykluczających się nawzajem kryteriów, a mianowicie:

  • Stanowić stabilną konstrukcję, przenosić obciążenia i usztywniać dom;
  • stanowić warstwę termoizolacji, która pozwala na znaczną energooszczędność;
  • być odporna na działanie wiatru;
  • być odporna na wilgoć;
  • być odporna na ogień
  • być odporna na hałas
  • być szczelna

Zatrudnienie profesjonalnych ekip prowadzących instalacje elektryczne w osłonach (peszlach), instalacje wodne, kanalizacyjne, CO i gazowe, a także odpowiednie ułożenie izolacji termo–akustycznych oraz specjalnych warstw wygłuszających (warstwa gumowo-bitumiczna lub sprasowanego korka w stropie) sprawi, że dom będzie cichy oraz zabezpieczony przed pożarem i jego skutkami.

W prawidłowo wykonanym domu, którego fundament posiada właściwą izolację termiczną, dolne belki konstrukcyjne (podwaliny) są zaimpregnowane i ułożone są na izolacji, ściany zabezpieczone są paraizolacją i wiatroizolacją zainstalowaną w odpowiednich miejscach, dach jest szczelny, a wentylacja działa sprawnie, wykluczone jest pojawienie się wilgoci. Zagrożenie skutecznie eliminuje też zabezpieczenie środkami owado- i grzybobójczymi.

Technologia szkieletowa ucieszy również najbardziej wymagających estetów, którzy poza funkcjonalnością domu chcą, aby dom się podobał pod względem architektonicznym i stanowił ciekawą bryłę wkomponowaną w otoczenie.

Technologia szkieletowa pozwala na dowolne kształtowanie zarówno samej bryły domu, jak i elementów podnoszących jego walory estetyczne, takich jak balkony, wykusze, lukarny, urozmaicona struktura dachu. Nie ma tutaj barier, jeśli chodzi o kształtowanie przestrzenne domu, a więc nawet najbardziej odważne wizje mają szansę realizacji.

Elewacje mogą przybierać różne formy wykończenia – od tradycyjnego tynku dekoracyjnego, po cegłę klinkierową czy nawet okładzinę z kamienia. Takie możliwości sprawiają, że dla postronnego obserwatora dom może niczym nie różnić się w swoim wyglądzie zewnętrznym, jak i wewnętrznym od domu zbudowanego metodą murowaną. Ciekawym rozwiązaniem może tutaj również być zastosowanie wykończenia elewacji drewnem – w postaci boazerii drewnianej bądź nawet półbala, co z kolei będzie sugerowało, że dom jest wykonany z litego drewna.

I to, co jest najważniejsze – dom w technologii szkieletowej przy wszystkich swoich zaletach – niewątpliwej trwałości, szczelności, ogniotrwałości, niskiej akustyczności, odporności na wilgoć, możliwości elastycznej rozbudowy i dowolnej formy estetycznej, jest domem do 70% tańszym w eksploatacji (dom 4 litrowy = 40 kWh/m2/rok) oraz do 30% tańszym w zakupie w odróżnieniu od domu w technologii tradycyjnej - murowanej.