A A A

Opis systemu

Konstrukcja szkieletowa jest jedną z najlżejszych technologii budownictwa i przez to zapewnia możliwość budowania nawet w bardzo trudnych warunkach gruntowych – tam gdzie nośność gruntu jest niewystarczająca lub, jeśli spadek terenu jest na tyle duży, aby postawić dom murowany. Z uwagi na to, że dom w konstrukcji szkieletowej jest kilkakrotnie lżejszy niż dom murowany, to zmniejsza koszty zarówno prac ziemnych jak i samych fundamentów, które mogą być prostsze, a więc sporo tańsze. Alternatywą dla fundamentów w konstrukcji szkieletowej domu jest wylanie zbrojonej płyty fundamentowej o grubości 20 cm, z zastosowaniem wszelkich warstw odwadniających i ocieplających. Płyta fundamentowa jest o wiele szybsza w realizacji (mniej prac ziemnych, mniej materiału), nadaje się bardziej na niestabilne podłoże oraz, co zdecydowanie najważniejsze, jest dużo tańsza.

Szczególnie ważna w budownictwie szkieletowym jest jakość wykonania – zwłaszcza ścian zewnętrznych domu. Jakość ich wykonania decyduje praktycznie o wszystkich zaletach, które wynikają z tej technologii. Poprawnie wykonana ściana powinna spełniać często wiele wykluczających się nawzajem kryteriów, a mianowicie:

  • Stanowić stabilną konstrukcję, przenosić obciążenia i usztywniać dom;
  • stanowić warstwę termoizolacji, która pozwala na znaczną energooszczędność;
  • być odporna na działanie wiatru;
  • być odporna na wilgoć;
  • być odporna na ogień
  • być odporna na hałas
  • być szczelna

Zatrudnienie profesjonalnych ekip prowadzących instalacje elektryczne w osłonach (peszlach), instalacje wodne, kanalizacyjne, CO i gazowe, a także odpowiednie ułożenie izolacji termo–akustycznych oraz specjalnych warstw wygłuszających (warstwa gumowo-bitumiczna lub sprasowanego korka w stropie) sprawi, że dom będzie cichy oraz zabezpieczony przed pożarem i jego skutkami.

W prawidłowo wykonanym domu, którego fundament posiada właściwą izolację termiczną, dolne belki konstrukcyjne (podwaliny) są zaimpregnowane i ułożone są na izolacji, ściany zabezpieczone są paraizolacją i wiatroizolacją zainstalowaną w odpowiednich miejscach, dach jest szczelny, a wentylacja działa sprawnie, wykluczone jest pojawienie się wilgoci. Zagrożenie skutecznie eliminuje też zabezpieczenie środkami owado- i grzybobójczymi.

Technologia szkieletowa ucieszy również najbardziej wymagających estetów, którzy poza funkcjonalnością domu chcą, aby dom się podobał pod względem architektonicznym i stanowił ciekawą bryłę wkomponowaną w otoczenie.

Technologia szkieletowa pozwala na dowolne kształtowanie zarówno samej bryły domu, jak i elementów podnoszących jego walory estetyczne, takich jak balkony, wykusze, lukarny, urozmaicona struktura dachu. Nie ma tutaj barier, jeśli chodzi o kształtowanie przestrzenne domu, a więc nawet najbardziej odważne wizje mają szansę realizacji.

Elewacje mogą przybierać różne formy wykończenia – od tradycyjnego tynku dekoracyjnego, po cegłę klinkierową czy nawet okładzinę z kamienia. Takie możliwości sprawiają, że dla postronnego obserwatora dom może niczym nie różnić się w swoim wyglądzie zewnętrznym, jak i wewnętrznym od domu zbudowanego metodą murowaną. Ciekawym rozwiązaniem może tutaj również być zastosowanie wykończenia elewacji drewnem – w postaci boazerii drewnianej bądź nawet półbala, co z kolei będzie sugerowało, że dom jest wykonany z litego drewna.

I to, co jest najważniejsze – dom w technologii szkieletowej przy wszystkich swoich zaletach – niewątpliwej trwałości, szczelności, ogniotrwałości, niskiej akustyczności, odporności na wilgoć, możliwości elastycznej rozbudowy i dowolnej formy estetycznej, jest domem do 70% tańszym w eksploatacji (dom 4 litrowy = 40 kWh/m2/rok) oraz do 30% tańszym w zakupie w odróżnieniu od domu w technologii tradycyjnej - murowanej.

Strony: « Poprzednia 1 2 3 4