Opis systemu
Szczególnie ważna w budownictwie szkieletowym jest jakość wykonania – zwłaszcza ścian zewnętrznych domu. Jakość ich wykonania decyduje praktycznie o wszystkich zaletach, które wynikają z tej technologii. Poprawnie wykonana ściana powinna spełniać często wiele wykluczających się nawzajem kryteriów, a mianowicie:
- Stanowić stabilną konstrukcję, przenosić obciążenia i usztywniać dom;
- stanowić warstwę termoizolacji, która pozwala na znaczną energooszczędność;
- być odporna na działanie wiatru;
- być odporna na wilgoć;
- być odporna na ogień
- być odporna na hałas
- być szczelna
Zatrudnienie profesjonalnych ekip prowadzących instalacje elektryczne w osłonach (peszlach), instalacje wodne, kanalizacyjne, CO i gazowe, a także odpowiednie ułożenie izolacji termo–akustycznych oraz specjalnych warstw wygłuszających (warstwa gumowo-bitumiczna lub sprasowanego korka w stropie) sprawi, że dom będzie cichy oraz zabezpieczony przed pożarem i jego skutkami.
W prawidłowo wykonanym domu, którego fundament posiada właściwą izolację termiczną, dolne belki konstrukcyjne (podwaliny) są zaimpregnowane i ułożone są na izolacji, ściany zabezpieczone są paraizolacją i wiatroizolacją zainstalowaną w odpowiednich miejscach, dach jest szczelny, a wentylacja działa sprawnie, wykluczone jest pojawienie się wilgoci. Zagrożenie skutecznie eliminuje też zabezpieczenie środkami owado- i grzybobójczymi.
Technologia szkieletowa ucieszy również najbardziej wymagających estetów, którzy poza funkcjonalnością domu chcą, aby dom się podobał pod względem architektonicznym i stanowił ciekawą bryłę wkomponowaną w otoczenie.
Technologia szkieletowa pozwala na dowolne kształtowanie zarówno samej bryły domu, jak i elementów podnoszących jego walory estetyczne, takich jak balkony, wykusze, lukarny, urozmaicona struktura dachu. Nie ma tutaj barier, jeśli chodzi o kształtowanie przestrzenne domu, a więc nawet najbardziej odważne wizje mają szansę realizacji.
Elewacje mogą przybierać różne formy wykończenia – od tradycyjnego tynku dekoracyjnego, po cegłę klinkierową czy nawet okładzinę z kamienia. Takie możliwości sprawiają, że dla postronnego obserwatora dom może niczym nie różnić się w swoim wyglądzie zewnętrznym, jak i wewnętrznym od domu zbudowanego metodą murowaną. Ciekawym rozwiązaniem może tutaj również być zastosowanie wykończenia elewacji drewnem – w postaci boazerii drewnianej bądź nawet półbala, co z kolei będzie sugerowało, że dom jest wykonany z litego drewna.
I to, co jest najważniejsze – dom w technologii szkieletowej przy wszystkich swoich zaletach – niewątpliwej trwałości, szczelności, ogniotrwałości, niskiej akustyczności, odporności na wilgoć, możliwości elastycznej rozbudowy i dowolnej formy estetycznej, jest domem do 70% tańszym w eksploatacji (dom 4 litrowy = 40 kWh/m2/rok) oraz do 30% tańszym w zakupie w odróżnieniu od domu w technologii tradycyjnej - murowanej.