Opis systemu
Opis systemu
1.TECHNOLOGIA
Dla ułatwienia, opisując tę technologię używamy sformułowania „technologia szkieletowa”, która często jest w Polsce kojarzona z technologią kanadyjską. Jest w tym sformułowaniu dużo racji, ponieważ technologia kanadyjska dotarła do nas jako pierwsza stanowiąc alternatywę dla budownictwa murowanego. W swoich założeniach technologia kanadyjska opiera się na przygotowaniu już na placu budowy właśnie szkieletu drewnianego i potem stopniowe obudowywanie go kolejnymi warstwami – ocieplającymi, konstrukcyjnymi czy wykończeniowymi.
Technologia, którą dla uproszczenia nazywamy szkieletową, funkcjonuje w naszej firmie pod nazwą handlową EKO-HOUSE. Technologia szkieletowa EKO-HOUSE różni się zdecydowanie w swoich założeniach od technologii kanadyjskiej, ponieważ ów szkielet powstaje w fabryce (pod dachem – niezależnie od warunków pogodowych) i również tam następuje prefabrykacja, czyli obudowanie szkieletu drewnianego złożonego z belek konstrukcyjnych wszystkimi niezbędnymi w tej technologii warstwami, czyli:
- warstwą termiczno – akustyczną, tj. wełną mineralną lub innym materiałem ocieplająco – wygłuszającym (od środka)
- wielkoformatowymi płytami konstrukcyjnymi OSB3 – na zewnątrz szkieletu
- warstwą izolacyjno- termiczną – styropian lub wełna mineralna (od zewnątrz)
- warstwą paroizolacyjną (od wewnątrz)
- warstwą wykończeniową – płyta gipsowo–kartonowa (od wewnątrz) oraz przygotowanie warstwy kleju z siatką pod tynk dekoracyjny (od zewnątrz)
Technologia szkieletowa EKO-HOUSE bazuje na rozwiązaniach niemieckich i skandynawskich przejmując od nich najlepsze wzorce. Domy zbudowane w technologii szkieletowej określa się również mianem:
- domów z elementów warstwowych
- domów gotowych z elementów prefabrykowanych
- domów na bazie ciężkiego szkieletu niemieckiego
- domów skandynawskich
- domów o samonośnej konstrukcji warstwowej
Dla uproszczenia przyjmijmy, że tę technologię będziemy nazywać technologią EKO-HOUSE lub szkieletową.